III Mistrzostwa Świata

  III Mistrzostwa Świata Mas-Wrestlingu 24-26 listopada 2018 r Jakuck. Podsumowanie

Mistrzostwa Świata w Jakucku to impreza , która zapewne pozostanie w pamięci uczestników na długie lata. Z wielu powodów
Do Jakucka lecieliśmy z Moskwy 6,5 godziny. Na lotnisku czekali organizatorzy i wolontariusze, a na dworze temperatura -35 stopni.
Mieszkaliśmy w nowo wybudowanym internacie, gdzie mieliśmy bardzo dobre warunki.

Nasz pobyt , był bardzo intensywny. Spotkania, treningi, zwiedzanie, szkolenia, bankiety. Wszystko dopięte czasowo, wszędzie byliśmy dowożeni. Uczestniczyłem w dwóch spotkaniach Międzynarodowej Federacj Mas-wrestlingu, gdzie zabierałem głos. O konkluzjach z tych spotkań napiszę wkrótce. 


Byliśmy gośćmi na specjalnym posiedzeniu Parlamentu Republiki Sacha Jakucja poświęconemu Mas-Wrestlingowi. Każdy dzień kończył się uroczystym bankietem gdzie serwowano miejscowe specjały, a czas umilały występy najlepszych artystów.
Wielokrotnie podkreślano , że byliśmy pierwszym krajem poza Rosją , który wprowadził Mas-Wrestling. 


Uroczyste otwarcie Mistrzostw, oprawa wizualna zawodów, kilka telebimów, powtórki na żywo, kilkanaście kamer, bębniarze zagrzewający do boju zawodników, no i pełna hala żywiołowo dopingującej publiczności , to wszystko robiło niesamowite wrażenie.


Ludzie bardzo życzliwi, gościnni. Próbowaliśmy spacerów , ale naszym rekordem było tylko 30 minut, bo siarczysty mróz dawał się we znaki.
Pytałem mieszkańców jak radzą sobie z tak niskimi temperaturami , odpowiadali , że teraz to jeszcze ciepło, zimno będzie w styczniu jak temperatura obniży się do -55 stopni.
Ciekawostką jest to, że w Jakucji odpala się samochody na początku zimy, a gasi na jej końcu. Nie wierzyłem w to dopóki na własne oczy nie zobaczyłem pełne parkingi aut bez kierowców z włączonymi silnikami.
Ceny w sklepach zbliżone do naszych, bardzo nowoczesne restauracje , puby. Jakuck to miasto dynamicznie rozwijające się, co widać na każdym kroku.


Wracając do zawodów to Jakuci są zakochani w Mas-Wrestlingu,jest to sport narodowy. Wspaniałe sale treningowe, setki czynnych zawodników. Mówi się, że nie ma chyba w Jakucji człowieka , który w ten , czy inny sposób nie zetknął się z Mas -Wrestlingiem .


Kadra trenerska z entuzjazmem dzieląca się nowinkami treningowymi, seminaria itp, to dodatkowy plus wyniesiony z kolebki tego sportu.


Do Jakucji polecieliśmy w okrojonym składzie , bo z różnych powodów w ostatniej chwili odpadło dwóch bardzo dobrych zawodników.
Agnieszka Korycka stoczyła dwie pasjonujące walki, niestety losowanie dla niej nie było łaskawe i musiała uznać wyższość swoich rywalek. Nasz najbardziej doświadczony zawodnik wielokrotny Mistrz Polski Szymon Niemiec rozpoczął bardzo dobrze wygrywając dwa pojedynki i był już o krok od wejścia do finału. Niestety udaremnił to  potężny Kazach wygrywając z Szymonem 2-0.
Tym razem nie udało się się wywalczyć Medalu , ale odrobimy to w 2019.Sposobności będzie bardzo dużo, bo imprez będzie rekordowa ilość, z tą najważniejszą w Polsce , o tym również wkrótce.


Z tego miejsca w imieniu całej Polskiej ekipy chciałbym serdecznie podziękować organizatorom za gościnę.

Organizacja imprezy, logistyka, wolontariusze itp , to profesjonalizm na najwyższym poziomie. Serdeczne podziękowania dla naszego opiekuna Saszy, który z dokładnością szwajcarskiego zegarka pilnował naszego kalendarza i zawsze dowoził nas na czas tam gdzie było trzeba.
Serdeczne podziękowania za umożliwienie mi wystąpienia podczas obrad Międzynarodowej Federacji . To ważne móc podzielić się własnymi doświadczeniami i wysłuchać relacji innych delegatów. Wystąpienie w tak szacownym gronie było dla mnie zaszczytem.


Siedząc na obradach , będąc na hali sportowej, myślałem jak wiele zrobiliśmy przez te lata dla popularyzacji tej wspaniałej dyscypliny. My zaczęliśmy, inni poszli tą samą drogą. Dzisiaj prawie na całym świecie przez zawody, pokazy , seminaria te duże i małe propagujemy Mas-Wrestling z myślą zaakcentowaną bardzo mocno w Jakucku Mas – Wrestling jako sport olimpijski.  Nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie wielkie zaangażowanie i pomoc Międzynarodowej Federacji Mas – Wrestlingu i władz Republiki Sacha Jakucja.
Wyjeżdżaliśmy z Jakucka naładowani pozytywnymi emocjami , przy temperaturze -40 stopni.